top of page

Arvid Röckert har utsetts till finansdirektör (CFO) i Keolis Sverige

  • 31 mars 2025
  • 1 min läsning

Keolis Sverige är glada att meddela att Arvid Röckert har utsetts till finansdirektör (CFO) i bolaget. Han tillträder sin befattning den 1 april 2025. Arvid, som varit verksam inom Keolis sedan 2022, bland annat som strategidirektör, blir nu ansvarig för att utveckla ledningen och styrningen av bolaget för att stärka konkurrenskraften ytterligare.


Arvid Röckert
Arvid Röckert

Arvid har sedan 2023 också ansvarat för strategiska frågor inom Keolis Continental Europe och har från det arbetet med sig värdefulla erfarenheter från den internationella verksamheten och koncernnivån. Innan sin tid på Keolis har Arvid arbetat som managementkonsult på företaget Cupole. Han är utbildad till civilingenjör vid Linköpings universitet och har en examen i industriell ekonomi.


Som CFO ansvarar Arvid för strategiska frågor, affärsplanering, business controlling, redovisning, inköp, löneadministration, HR-support och bolagsstyrning.


– Det är med stor entusiasm jag tar mig an rollen som CFO på Keolis Sverige. Jag ser fram emot att arbeta tillsammans med det kompetenta teamet för att fortsätta leverera högkvalitativa tjänster och driva företagets tillväxt, säger Arvid Röckert.


Tidigare finansdirektören Patrik Åberg fortsätter som senior rådgivare och kommer bland annat stödja Arvid samt kvarstå i företagsledningen under övergången.


– Arvids strategiska höjd och analytiska förmåga gör honom väl lämpad att vidareutveckla Finansavdelningen. Denna förändring är en del av en planerad succession, där vi nu integrerar strategisk och finansiell styrning för att stärka vår konkurrenskraft. Arvid tar över en väl fungerande verksamhet från Patrik Åberg, som jag vill rikta ett stort tack till för hans betydande insatser i bolaget, säger Mikael Wågberg, VD Keolis Sverige.


För ytterligare information kontakta:

Mikael Wågberg, VD, Keolis Sverigemikael.wagberg@keolis.se


Caroline Ottosson, HR- och kommunikationsdirektör, Keolis Sverigecaroline.ottosson@keolis.setel 070-2521912


 
 

Senaste inlägg

Visa alla
Ny chef för Trafikplanering till Keolis Sverige

Kollektivtrafiken står inför stora förändringar med elektrifiering, digitalisering och ökade krav på punktlighet och effektivitet. I augusti börjar Niklas Göthberg som ny chef för Trafikplanering på K

 
 
bottom of page