top of page

Keolis och Ericsson visade hur 5G kan användas för att styra autonoma fordon på distans

  • 12 juni 2019
  • 1 min läsning

Keolis visade tillsammans med Ericsson upp den nya tekniken i samband med internationella kollektivtrafikmässan UITP i Stockholm. Från mässan kunde besökare styra det autonoma fordonet som befann sig vid Ericssons huvudkontor i Kista, 15 kilometer bort. Reaktionstiden mellan förarens kommando och fordonets reaktion är i och med 5G nere på millisekunder vilket gör att ett viktigt steg kan tas i utvecklingen av autonoma fordon jämfört med vad 4G-nätet har tillåtit.


Utifrån testresultaten planerar Keolis att installera tekniken på de autonoma fordon som företaget trafikerar på olika orter i världen. Företaget ser autonoma fordon som ett lättillgängligt, miljövänligt, flexibelt och kostnadseffektivt komplement till traditionella kollektiva färdmedel. Sedan de inledande testerna i Lyon tillsammans med tillverkaren Navya har Keolis kört autonoma fordon i Paris, Rennes och Lille samt i Storbritannien, Australien, Kanada, USA och Belgien.


Läs hela pressmeddelandet på engelska här:



 
 

Senaste inlägg

Visa alla
Ny chef för Trafikplanering till Keolis Sverige

Kollektivtrafiken står inför stora förändringar med elektrifiering, digitalisering och ökade krav på punktlighet och effektivitet. I augusti börjar Niklas Göthberg som ny chef för Trafikplanering på K

 
 
bottom of page